SIKÇA SORULAR SORULAR

Psiko-teknik Nedir, Psiko-teknik Raporu Nedir?

Psiko-teknik sürücülerin refleks, dikkat, konsantrasyon, hafıza gücünü ölçen kompleks bir testtir. Sürekli dikkat, seçici dikkat, görsel bellek, koordinasyon, tahmin, tepki hızı, trafik hata ve ihlallerini bulma gibi kişinin bilişsel ve psiko-motor özelliklerini ölçen 10 test ve ilaveten kişilik ve sürücü davranışlarını ölçen testlerden oluşur.  En az 1 saat süren bu test kişinin anlama, kavrama ve muhakeme etme yetisine göre farklı sürelerde tamamlanır. Tamamlanan testin sonunda yeterli veya yetersiz olarak bir sonuç alınır. Cihaz çıktısının sonucuna göre yetkili psikoloğun oluşturduğu rapor eşliğinde psikiyatri uzmanının da onayından sonra e-devlet üzerinden psiko-teknik raporu oluşmuş olur.

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir.

Psiko-tekniği Kim Yapar?

Kurumun yetkili ve ruhsatlı, psikoloğu (üniversitelerden psikoloji bölümü mezunu )eşliğinde testler gerçekleşir. Test, test süreci, testi alan kişi ve cihaz psikoloğun sorumluluğundadır.

Psiko-tekniği Kimler Alır?

Psiko-tekniği profesyonel olarak araç kullanan kişiler, trafik cezası sonucu kanunlara göre psiko-teknik alması gereken sürücüler… Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Aranan nitelikler.  (Tıklayınız)

Hangi durumlarda psiko-teknik alınmalıdır. (Tıklayınız)

 

Psiko-teknik Kaç Saat Sürer?

En az 1 saat süren bu test kişinin anlama, kavrama ve muhakeme etme yetisine göre farklı sürelerde tamamlanır.

E-devlet üzerinde psiko-tekniğimi nasıl görürüm?

  • Ortadaki beyaz arama çubuğuna E-nabız veya e-sağlık yazıyorsunuz, altta çıkan

“e-nabız kişisel sağlık sistemine” tıklıyorsunuz.

  • Açılan sayfada sağ üst köşede isminizin yanındaki beyaz arama çubuğa “psikoteknik” yazıp altta kısımda çıkan ilk sonuca “psikoteknik değerlendirme raporlarına” tıklıyorsunuz.
  • Açılan yeni sayfada size psikotekniği yapan psikoloğun ismi ve sizin isminizin olduğu kutunun sağ tarafında belge oluştura tıkladığınızda, psikoteknik raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.